Korduma kippuvad küsimused

AEGEE

Kuidas hääldatakse AEGEE? Mida see lühend tähendab?

Lühend AEGEE pärineb prantsusekeelsest kombinatsioonist Association des Etats Généraux des Etudiants de l’Europe, mis eesti keelde tõlgituna tähendab Euroopa tudengite foorumit. Seega häädatakse AEGEE prantsusepäraselt [ah-eh-ʒeh]. Kuigi ravusvahelisel üritustel lisandub mingil määral inglise aktsenti.

Olen kuulnud AIESEC organisatsioonist. Kas AEGEE on midagi sarnast?

Kuigi esmasel vaatlusel võivad need organisatsioonid turdnuda sarnased (nimi, sinine värv, palju lühendeid, sarnane tudengitest sihtrühm), siis tegelikkuses on nende eesmärgid täiesti erinevad. AIESEC on suurim ülemaailmne tudengiorganisatsioon, mille eesmärk on pakkuda 2-12 kuu pikkuseid praktikaid ja lisanuvalt koolitusi. AEGEE on Euroopa suurim tudengiorganisatioon, mille peamine eesmärk on seista Euroopa integratsiooni eest. AEGEE ühendab mitmesuguste eesmärkide ja oskustega õpilasi ning sellel puudub riiklik tasand, kuna selle nurgakivideks on eraldiseisvad ülikoolilinnad ja nende liikmed. AEGEE liikmesus põhineb üksnes vabatahtlikul alusel ega ole kohustatud tegema mingit kohustuslikku tööd ega vastutust. Me hindame oma liikmeid nende isiksuste, mitte nende osalemise eest. Meie suurimate eeliste hulgas on aktiivne koostöö Euroopa institutsioonidega, kultuuridevaheline lävimine, lai ulatus ja võimalus arendada oma liikmete keele-, juhtimis- ja reisioskusi.

Ma ei saa ikka aru. Mida AEGEE täpsemalt teeb?

Sa pole sel juhul ainus. Tegelik küsimus on: mida AEGEE ei tee? Raske on kokku võtta, mida AEGEE hõlmab, kuid põhimõtteliselt korraldame üritusi Euroopa referentsiga. Siin saavad kõik olla osa mitmest töörühmast, komiteest ja projektist kohalikul või Euroopa tasandil. Pole tähtis, kas olete õigusteaduse üliõpilane, IT-tüüp või rahvusvahelise kultuuri- ja ettevõtlusõppe üliõpilane. Võib-olla soovite lihtsalt väikeste kuludega maailmas ringi reisida ja uute inimestega tuttavaks saada? See on ka AEGEE põhiosa. Meie kogenud liikmed aitavad teid kõigi küsimustega. Pärast ühte semestrit saate aru, milles AEGEE võlu seisneb ja saate tõeliseks AEGEEkaks.

Millised tegevused moodustavad suurema osa AEGEE liikmelisusest?

AEGEE liikmel on palju erinevaid tegevusi, mille vahel valida. Ta saab osaleda koosolekutel, hoida ühendust teiste AEGEE-Tallinna liikmetega ning osaleda meie üritustel. Liige võib olla ka otseselt või kaudselt kaasatud otsuste tegemisse ja korraldamisse. Lisaks annab liikmelisus inimestele õiguse osaleda kümnetes töötubades, konverentsidel, reisidel, keelekursustel, seminaridel ja projektides, mida peetakse kogu aasta vältel kogu Euroopas. Samuti on võimalus osaleda vahetustes teiste AEGEE harudega erinevates Euroopa linnades, võõrustada Tallinnas väliseid AEGEE liikmeid või reisida individuaalselt ja külastada sõpru välismaal.

Millised inimesed liituvad AEGEE-ga? Milline on tüüpiline liige?

AEGEE on interdistsiplinaarne organisatsioon (vastupidiselt näiteks ärijuhtimise- või meditsiiniüliõpilaste organisatsioonidele), seetõttu on liikmesuse struktuur nii Euroopas kui ka Eestis väga erinev. AEGEE liikmeid ühendab peamiselt põhiidee ja hobid, näiteks reisimine, uute riikide ja kultuuride avastamine, inimestega kohtumine, tahtmine olla seotud millegi huvitavaga ja motivatsioon midagi muuta. Nende hulgas on Taltechi, Tallinna Ülikooli, Estonian Business Schooli ja teiste asutuste üliõpilasi ja lõpetajaid.

Millistes Euroopa linnades võib leida AEGEE harusid?

AEGEE harud on hajutatud peaaegu kogu Euroopas ja ka natuke kaugemal, näiteks Türgis, Gruusias, Armeenias ja Aserbaidžaanis. Vaata AEGEE võrgustiku kaarti siit.

Kas AEGEE tegutseb ka teistes Eesti linnades?

Tartus tegutseb AEGEE-Tartu. Muudes Eesti linnades AEGEE harusid ei ole. Kui aga on olemas entusiastlikud noored, kes on valmis pikaajaliselt pühenduma, siis on haru algatamine kõrgharidust pakkuvas linnas võimalik. Haru algatamise ja täieõiguslikuks AEGEE haruks saamise protsessist loe lähemalt siit.

Kas AEGEE-ga on võimalik reisida? Kas korraldate ekskursioone või midagi sarnast?

AEGEE ei tööta reisiettevõttena, see on väärtuslik platvorm, kust saate hankida huvitavaid kontakte ja sõpru kogu Euroopast ning võtta osa kümnetest põnevatest üritustest, mis toimuvad Portugalist Uuraliteni. Üritusi korraldavad õpilased õpilastele ja nende eesmärk ei ole rahaline kasu. Sellepärast on AEGEE üritused võrreldes teiste reisimisviisidega väga soodne viis teiste riikide avastamiseks. Peamine eelis on aga midagi muud: välismaal olles ei vaadelda sind mitte kui turisti, vaid pigem kui sõpra, nii et jõuad kohtadesse, mis võivad teiste inimeste jaoks varjatud olla. Rääkimata sellest, kuidas saate kultuuri ja keelt tundma õppida! Praegused liikmed jagavad hea meelega oma kasulikke reisikogemusi.

Mis on Suveülikoolid?

Suveülikoolide idee loodi 80ndatel, et toetada noorte reisimist ja kultuuridevahelist lävimist. Üliõpilased korraldavad teistele üliõpilastele (umbes 30-liikmeline segarühm kogu Euroopast) umbes kahe nädala pikkuse viibimise oma riigis. Osalejatel on võimalus tutvuda kohaliku kultuuri ja eluviisiga ning luua uusi sõprussuhteid. Üritused on keskendunud temaatiliselt (näiteks tantsule, muusikale, keeltele, spordile, ajaloole jne) ning nende kulud ei ületa tavaliselt 200 eurot, sisaldades programmi, toitu ja majutust. Paljud meie endised liikmed ütlevad, et kaks suveülikoolis veedetud nädalat on olnud kogu aasta parimad nädalad ja nad võtavad sellest igal aastal osa uuesti. Peale väärtuslike kontaktide kogu Euroopast on nad kogenud välisriiki viisil, mida kõigil pole õnne läbi elada - tänu kohalike abile. Samuti korraldab AEGEE-Tallinn oma suveülikooli, tehes mõnikord koostööd mõne naaberharuga.

Kõik räägivad reisimisest, kuid minu eelarve tudengina on väga piiratud. Kuidas nad seda teevad??

AEGEE tegeleb aktiivselt raha kaasamisega ning erinevatele Euroopa Komisjoni toetustele kandideerimisega, et liikmete rahvusvahelistel üritustel osalemine ei takerduks piiratud eelarve taha. Nii toimub tihti mitmeid üritusi, mille osavõtt on tasuta ning lisaks on võimalik osaliselt või täielikult taotleda reisikulude katmist ürituse eelarvest. Eesolevate ürituste rubriigis on hüvitatud rahvusvaheliste ürituste juures vastav märge. Lisaks on AEGEEkad kogenud reisijad ning saavad jagada näpunäiteid kuidas leida soodsaid lennupileteid või ööbida hotellis alla 5€.

Kas AEGEE-Tallinna üritustel osalemiseks peab olema liige?

Ei, AEGEE-Tallinna korraldatud üritused on avatud kõigile huvilistele. Võite ise järele tulla ja vaadata, kuidas AEGEE töötab, kohtuda inimestega ja alles siis otsustada, kas liitute meiega. Küll aga on osad üritused väikese osalustasu eest, mis on liikmetele soodushinnaga.

Liitumine

Kuidas saaksin AEGEE-ga liituda?

See on väga lihtne! Liitumiseks tuleb täita liitumisavaldus, misjärel võtab liikmehaldur Sinuga ühendust.

Millistel perioodidel AEGEE-Tallinn uusi liikmeid vastu võtab?

AEGEE-Tallinn võtab uusi liikmeid vastu aastaringselt igal ajal.

Kes saavad AEGEE-Tallinnaga liituda?

Noored vanuses 18-35. Oodatud on kõikide kõrg-, kutse- ja ülikoolide õpilased ükskõik milliselt erialalt, samuti gümnasistid ja vilistlased, kui nad mahuvad vanusepiiridesse. Ootame liituma ka välistudengeid.

Kas AEGEE-Tallinnaga liitumine on tasuta?

Aastane liikmemaks on 15€ ja poole aasta liikmemaks 10€. Kui tulete sõbraga kahekesi, siis on aastane liikmemaks kokku kahepeale 25€. Liikmemaksudest tasub AEGEE-Tallinn organisatsiooni ülalpidamiskulud sh on kaetud ürituste korraldamisega seotud kulutused. AEGEE-Tallinn on mittetulundusühing ning põhineb vabatahtlike tegevusel.

Kas liikmeks saamiseks pean õppima mõnes konkreetses ülikoolis?

Ei, ainus kohustus on olla ükskõik milline ülikooli või kõrgema tehnikumi praegune või endine tudeng. Meie liikmete hulgas on nii noori töötavaid inimesi kui ka välismaalasi, kes veedavad praegu Tallinnas aega, sageli vahetusprogrammi osana. Te ei pea olema õppiv tudeng, oleme avatud kõigile, kaasa arvatud keskkooli lõpetajad!

Lõpetasin just gümnaasiumi ja sügisest astun ülikooli. Kas võin juba praegu AEGEE-ga liituda?

Jah, ootame liituma ka värskeid gümnaasiumilõpetajaid!

Mul ei ole Eesti/Euroopa kodakondsust. Kas see on takistuseks?

AEGEE olemus põhineb mitmekesisusel ja mõistmisel, seega on iga uus kultuurialane panus teretulnud! Mitmekesisus kajastub liikmesuse baasis, sest liikmed on enamasti aktiivsed tudengid nagu sina, kes on palju maailmas ringi rännanud, palju kogenud ja kindlasti ei puudu sallivus. Ei ole vaja rääkida perfektset eesti/inglise keelt, aga AEGEE pakub suurepärast võimalust harjutada keeleoskust avatud ja tolerantselt kõnelevate inimestega. Liikmeskond ei piirdu ainult Eesti üliõpilastega - vastupidi, rahvuslik mitmekesisus on tüüpiline suurele osale AEGEE harude juhatustest, sealhulgas Tallinnale.

Kas ma pean AEGEE-ga liitumiseks oskama inglise keelt?

Euroopa tasandi töökeel on inglise keel, mis tähendab, et Euroopa üritustel osalemiseks oleks vaja inglise keelt suhtlustasandil osata. Kohalikul tasandil saab hakkama ka eesti keelega. Kindlasti ei tasuks meelt heita, kui inglise keele oskus ei ole veel hea - AEGEE on fantastiline võimalus seda pidevalt praktiseerida! Samuti on AEGEE-Tallinn hea koht praktiseerimaks eesti keelt, kui räägid seda võõrkeelena.

Ma ei tunne AEGEE-st kedagi. Kuidas AEGEE toetab uute liikmete sisseelamist?

AEGEE põhineb ideel kohtuda uute inimestega, kellel on sarnased hobid ja eesmärgid. Kõik, kes tulid esimest korda, olid kunagi uustulnukad. Iga liige saab kinnitada, et pärast kahte või kolme kohtumist on nad AEGEE-s end koduselt tundnud ja kui see oleks olnud võimalik, oleksid nad AEGEE-ga varem liitunud.

Liikmeks olemine

Kas on võimalik ühendada AEGEE liikmesus õpingute ja tööga?

Absoluutselt, ilma probleemideta. On tõsi, et organisatsioon pakub nii palju võimalusi, et neil kõigil osalemiseks peaks aastas olema 15 kuud, kuid liikmesus ise ei ole palju aeganõudev. Keegi pole kohustatud tööd tegema, igasugune abi põhineb rangelt vabatahtlikul alusel. Liikmete otsustada on, mida neile meeldib teha ja kuidas või kuhu nad saavad panustada. Igasugust initsiatiivi ja tahet hinnatakse siiski kõrgelt ning sellega seoses pakub AEGEE kõigile tuge. Sellegipoolest on kõige olulisem lõbutseda ja samal ajal osaleda millestki kasulikust ja huvitavast.

Kas liikmetel on vaja aktiivselt AEGEE-sse panustada?

AEGEE eesmärk on võimalused, mitte kohustused. Hierarhia asemel on tegemist suure seltskonna sõbralike inimestega, kellele meeldib koos lõbutseda ja kes osalevad vabatahtlikult huvitavate ürituste korraldamisel mitte ainult AEGEE-Tallinna liikmetele, vaid ka meie Euroopa sõpradele või isegi laiale avalikkusele. See on teie valik, kui suures osas soovite aktiivselt osaleda, iga liikme tegevus on ainuüksi tema enda otsus. Sellegipoolest on olemas täitevorgan, juhatus, mille liikmed valitakse üheks aastaks ja kellel on teatud õigused ja kohustused.

Kas AEGEE-Tallinnas on kohustuslik kuuluda mõnda töörühma?

Kohustust ei ole, kuid me tungivalt soovitame seda, sest just nii saab organisatsioonis oma oskusi arendada ja ennast meeskonnaliikmena tunda.

Tahaksin proovida ürituse korraldamist. Kas AEGEE-s on selline võimalus olemas?

Kui soovid üritust korraldada, siis on AEGEE suurepärane võimalus. Plaanime oma kokkusaamistel ja mitteametlikel koosviibimistel kavandada palju igasuguseid huvitavaid tegevusi, alates temaatilistest kohtumistest, grillimisest, ühismatkadest või spordiüritustest kuni selliste suurte ürituste korraldamiseni, nagu suveülikoolid. Iga abi on soojalt teretulnud ning võite loota heale meeskonnale ja kogenud liikmete nõuannetele.

Mis on juhatus?

Juhatus on mittetulundusühingu täitevorgan. See koosneb mitmest liikmest, kellel on sügavam huvi organisatsiooni toimimise tagamise ning AEGEE võimaluste ja ka oma oskuste arendamise vastu. Nad tegelevad tegevuste korraldamise, inimressursside, raha kogumise ja strateegiliste partnerluste, raamatupidamise, üldise koordineerimise ja muu sellisega. Teised liikmed osalevad erinevates temaatilistes projektides ja haridusprogrammides ning neil on võimalus neid juhtida. Mitu korda aastas võtavad juhatuse esindajad osa Euroopa istungitest, mis toimuvad mõnes Euroopa ülikoolilinnas.

Millal saab tavaliige juhatusse kandideerida?

Juhatusse kandideerimise õigus on igal liikmel olenemata sellest, kui kaua ta on liige olnud. Juhatus valitakse aastaks ja sinna kandideerimine toimub suvisel kohalikul Agoral, üldjuhul juunikuus.

Mida vabatahtlik töö juhatuses mulle annab?

AEGEE juhatuses töötamine on rangelt vabatahtlik ning annab hea kogemustepagasi tulevaseks eluks. Juhatuse töös saad praktilise kogemuse rahvusvahelises meeskonnas töötamise, projekti juhtimise, turunduse, personalijuhtimise, IT, avalike suhete jne alal. AEGEE kogemus on väärtus sinu CV-s.Paljud meie liikmed on tänu vabatahtlikule tööle AEGEE-s saanud oma unistuste töökoha.

Saan nüüd aru kuidas AEGEE toimib. Mida peaksin tegema?

Kui sa ei soovi millestki ilma jääda, mis AEGEE-s juhtub, siis jälgige meie FB lehte.